Jak čelit nachlazení v těhotenství

Společně s přicházejícím podzimem se snad každý potýká s lehčí nebo těžší formou nachlazení. Těžko říci, zda za to mohou chladnější rána, pochmurné počasí, změna biorytmu, která přichází se zkracujícím se dnem nebo jen naše snaha udržet se v zajetém letním moodu přesto, že léto už je dávno pryč.

S nachlazením nemusíte hned k lékaři, hravě ho zvládnete vyléčit v klidu domova. Dopomohou vám k tomu bylinky, případně léky na tlumení horečky, teplo, dostatek tekutin a odpočinek. Většina lidí už si během života našla svůj vlastní způsob jak se s nachlazením nejlépe vypořádat, co vždy zaručeně pomůže a co naopak moc ne. U těhotných žen je ale třeba opatrnosti.

V těhotenství je řada prostředků, ať už přírodních nebo chemických, kontraindikována buďto z důvodu rizika nepříznivých účinků na vyvíjející se miminko nebo pro nedostatek údajů. Proto si vždy před použitím léku nebo bylinky ověřte, že je pro vás bezpečná. Pomůže vám k tomu příručka pro těhotné ženy, kde jsou uvedeny léky, bylinky nebo jiné bezpečné alternativní možnosti léčby, které pomohou daný problém efektivně a zároveň šetrně vyřešit. V tomto článku se zaměřím hlavně na přírodní prostředky.

Jak se nachlazení projevuje

Zprvu se cítíte unavená, můžete cítit bolest zad, svalů a kloubů. Velmi pravděpodobně pociťujete ze začátku škrábání v krku, postupně se objevuje také vodnatá rýma doprovázená vydatným kýcháním, která postupně přechází v hustou hnisavou rýmu s pocitem ucpaného nosu. Častým příznakem je také kašel a zvýšená teplota nebo horečka lehce nad 38 °C.

Kdy nechat pracovat naše tělo a kdy byste měla zasáhnout

Pokud se naše tělo setká s infekcí, začne náš imunitní systém produkovat látky, které se krví dostanou do mozku. Náš mozek pak na základě přítomnosti těchto látek dá signál ke zvýšení tělesné teploty.

Vyšší tělesná teplota brání množení škodlivých mikroorganismů a tím podporuje obrannou reakci našeho těla. Zvýšená teplota je tedy základní obranný reflex důležitý pro správné imunitní pochody v našem těle a není žádoucí do tohoto procesu zasahovat podáním antipyretik (léků na snížení horečky).

Na druhou stranu, pokud u těhotné ženy přesáhne tělesná teplota 38 °C, mluvíme o horečce a tu bychom v tomto případě měli srážet vždy. Dlouhodobá horečka totiž může ohrozit miminko ve smyslu vyššího rizika vzniku vývojových vad.

Jak horečku srážet

Nemusíte hned sahat po chemii. Můžete se horečku pokusit srazit například pomocí chladivých obkladů, nebo vlažnou sprchou. Nezapomínejte na dostatek tekutin. Z bylinek je v těhotenství vhodný lipový a bezový čaj, které mimo jiné působí potopudně, čímž pomáhají tělo při horečce ochladit.

Lékem první volby při horečce u těhotných žen je paracetamol, tedy léky, které znáte pod názvy Paralen, Panadol...Důležité je však správné dávkování a dostatečný časový interval. Vše je opět přehledně vysvětleno v příručce. Určitě se vyhněte vícekomponentním léčivým přípravkům. Ty obsahují kromě paracetamolu i účinné látky, které jsou v těhotenství kontraindikované.

Jak se vypořádat s bolestí v krku, rýmou a kašlem přírodní cestou

Pokud se chcete raději vyhnout lékům a volit přírodní cestu, zde je několik přírodních typů. Jedním z prvních příznaků nachlazení je škrábání v krku. Naprostá většina pastilek s chemickou účinnou látkou a lokálním anestetikem je v těhotenství kontraindikována, čímž se pro těhotnou ženu výběr hodně zúží. Z těch přírodních jsou bezpečné pastilky s islandským lišejníkem nebo propolisem (pokud nejste alergická na včelí produkty).

Při rýmě můžete sáhnout po roztocích mořské soli, tedy mořské vodě. Vybírat můžete opět z mnoha značek. Rozlišují se izotonické a hypertonické roztoky, které mohou být v čisté formě, nebo s příměsí minerálních látek. Více o mořských vodách a o tom, jaký typ zvolit, se dozvíte v tomto článku. Další možností jsou pak nosní kapky s obsahem rostlinných silic.

Z bylinek na léčbu kašle, které lze bezpečně užívat v těhotenství, můžeme jmenovat jitrocel kopinatý, lišejník islandský a v menším množství i lípa.

Kamila Klímová
Jsem lékárnice a mou vášní je získávání nejnovějších poznatků z oblasti zdraví a farmacie. Předáváním svých znalostí pomáhám lidem se lépe orientovat v nepřeberném množství léků a doplňků stravy. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.