Užíváním 1 lžičky rybího oleje denně můžete pro své dítě udělat víc, než si myslíte

Těhotenství je pro mnoho žen obdobím, kdy se daleko více snaží dbát na to, aby jejich strava byla zdravá, pestrá a vyvážená. Chceme pro svoje miminko to nejlepší, a tak se snažíme co nejlépe starat o svoje zdraví, protože jen tak můžeme miminku zajistit ty nejlepší podmínky pro jeho správný vývoj.

Zvláště v tomto období, kdy jsou energetické a nutriční nároky našeho těla mnohem vyšší, je důležité dbát na to, aby naše strava obsahovala vše, co miminko ke svému správnému vývoji potřebuje.

Hned po kyselině listové jsou omega-3 mastné kyseliny nejdůležitějším výživovým doplňkem, který hraje stěžejní roli ve správném vývoji miminka.

Omega 3 mastné kyseliny EPA (eikosapentaenová kyselina) a DHA (dokosahexaenová kyselina) jsou důležitými stavebními jednotkami všech buněk lidského organismu. Naše tělo si je neumí samo vyrábět, proto mu je musíme pravidelně dodávat prostřednictvím stravy.

Už dlouho se ví, že optimální příjem omega-3 mastných kyselin během těhotenství má pozitivní vliv na zdraví maminky i miminka. Zejména kyselina dokosahexaenová (DHA) je zásadní složkou mozkových buněk a buněk oční sítnice a je nezbytná pro správný vývoj zraku a nervové soustavy. V několika studiích a meta-analýzách bylo také prokázáno, že pravidelný příjem DHA zvyšuje porodní hmotnost a snižuje riziko předčasného porodu. Omega-3 mastné kyseliny jsou také často doporučovány podávat nedonošeným dětem, aby lépe váhově prospívaly.

Omega-3 a psychika

Nízké hladiny omega-3 mastných kyselin v těhotenství a krátce po porodu jsou také spojovány s vyšším rizikem poporodní deprese. Přínos ale závisí na výchozím psychickém stavu těhotné ženy ještě v období před otěhotněním a také na individuální predispozici ženy ke vzniku deprese. Bylo také zjištěno, že ženy, které měly optimální příjem DHA, daleko lépe zvládaly stresové situace, než ženy, které trpěly nedostatkem.

Omega-3 a imunita

Dlouhodobě se také ví o příznivém vlivu omega-3 mastných kyselin na imunitu. Bylo prokázáno, že u dětí, žen, které v těhotenství přijímaly stravu bohatou na omega-3 kyseliny, byl zaznamenán nižší výskyt atopického ekzému a astmatu. Rybí tuk, který je bohatým zdrojem omega-3 kyselin, je kromě DHA a EPA také významným zdrojem vitamínu A a vitamínu D.

Chcete si přečíst něco o tom, jak se správně starat o svoje zdraví v období těhotenství?

Stáhněte si hned teď eBook Lékárnice do kapsy-Příručku pro těhotné ženy.

Omega-3 mastné kyseliny (EPA a DHA) působí preventivně proti zánětlivým procesům v organizmu. Chronický zánět je běžný u mnoha nemocí, zejména u bakteriálních infekcí, méně u virových infekcí. Pokud probíhá v organizmu delší dobu skrytý chronický zánět, může tento stav vyústit v chronické onemocnění jako je diabetes, kardiovaskulární onemocnění, záněty kloubů, i nádorová onemocnění.

Zdroje omega-3 mastných kyselin

Nejlepšími zdroji omega-3 mastných kyselin, včetně DHA, jsou tučné ryby, jako je losos, makrela, pstruh duhový i lososovitý a sardinky. Z rostlinných zdrojů lze zmínit quinou. Lněné semínko a vlašské ořechy se také často mylně uvádí jako zdroj DHA. Tyto rostlinné zdroje však neobsahují DHA ale ALA (kyselinu alfa-linolenovou), ze které se DHA může případně v játrech v omezené míře syntetizovat.

Z důvodu rizika kontaminace rybích produktů látkami (jako jsou například dioxiny*), které by mohly mít při zvýšené konzumaci negativní vliv na vývoj miminka, se doporučuje doplňování omega-3 mastných kyselin ve formě kvalitních čištěných rybích olejů, které garantují nulový obsah těchto kontaminantů.

Jaká dávka je optimální?

Doporučený příjem DHA byl stanoven na 250 mg/den u dospělého člověka. Těhotné a kojící ženy by měly přijímat ještě o 200 mg/den více. V klinických studiích nebyl pozorován žádný škodlivý účinek na matku nebo novorozence při dávkách do 2,7 g/den. 

*Dioxiny se nacházejí v nízkých koncentracích v mnoha potravinách. Nepředstavují bezprostřední zdravotní riziko, avšak jejich dlouhodobý vysoký příjem má řadu nežádoucích účinků, včetně karcinogenních. Jejich schopnost dlouhodobě setrvávat v životním prostředí a skutečnost, že se akumulují v potravinovém řetězci, zejména v živočišném tuku, vyvolává obavy. Nejvyšší průměrné koncentrace dioxinů, vztažené na tuk, byly pozorovány u jater a játrových výrobků z živočichů. Nejvyšší průměrné koncentrace, vztažené na celkovou hmotnost výrobku, byly pozorovány u rybích jater a výrobků z nich. (zdroj: bezpecnostpotravin.cz)

Kamila Klímová
Jsem lékárnice a mou vášní je získávání nejnovějších poznatků z oblasti zdraví a farmacie. Předáváním svých znalostí pomáhám lidem se lépe orientovat v nepřeberném množství léků a doplňků stravy. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.