Není voda jako voda. Jak správně zvolit mořskou vodu do nosu a jak ji správně používat?

S rýmou se řada z nás potýká několikrát do roka. Bývá jedním z hlavních příznaků nachlazení, ale mnoho lidí s ní bojuje také v jarním období, kdy vrcholí sezóna pylových alergií. Stoprocentně přírodním prostředkem k léčbě rýmy je mořská voda, která se hodí jak pro nejmenší děti, tak pro dospělé a je naprosto bezpečná pro těhotné a kojící maminky.

Mořská voda nám může pomoci při nachlazení i při alergii, je potřeba ale vybrat tu správnou. Já vám v tomto článku představím, jaké jsou možnosti a jak zvolit ten správný typ, aby byla léčba co nejefektivnější.

Když rýma teče tak, že nestíháte smrkat

Pokud máte tekoucí rýmu, která se vám z nosu valí proudem připomínající Niagáru, pravděpodobně jste na začátku nějaké virové infekce. V tomto případě vám pomůže izotonická mořská voda. Jedná se o slaný roztok, kde je koncentrace soli stejná jako v buňkách našeho těla, tedy 9 g/l. Díky této koncentraci soli dochází při jejím použítí k přirozenému zvlhčení a očištění nosní sliznice. Při pravidelném používání během rýmy tak podpoříte a urychlíte její léčbu.

Izotonická mořská voda funguje také jako skvělá prevence v období chřipkové sezóny nebo před nástupem dětí do školky. Pravidelnou aplikací dochází k spláchnutí virů a bakterií ulpívajících na nosní sliznici a tím je omezen nebo zamezen jejich průnik do těla. Doporučuji v období chřipek a nachlazení u školkových dětí každý den ráno před odchodem do školky nos prostříknout izotonickou mořskou vodou a totéž udělat při příchodu domů. Udělejte si z toho takový rituál :). Obrovskou výhodou je, že tento roztok lze používat dlouhodobě bez rizika nežádoucích účinků.

Jemná aplikace pro miminka

Rýma u miminek dokáže pěkně znepříjemnit život celé rodině. Miminko má kvůli nahromaděným hlenům potíže se sáním během kojení nebo krmení z lahvičky a navíc ucpaný nos ztěžuje dýchání a narušuje spánek miminka. Pro děti od narození jsou dostupné jednorázové ampulky naplněné fyziologickou mořskou vodou. Mořská voda hleny naředí, usnadní jejich vytékání a zároveň nosní sliznici očistí.

Obsah ampulky do nosu nakapejte a následně hleny odsajte pomocí odsávačky hlenů. Jedna předplněná ampulka je na jedno použití a vystačí na aplikaci do obou nosních dírek. Doporučuji ponechat si v ampulce malé množství roztoku a tím nos vykapejte po odsátí. Předejdete tak přesušování nosní sliznice.

Na uvolnění nosíku můžete před spánkem použít dekongescentní kapky, které splasknou oteklou nosní sliznici a tím uvolní nos a usnadní dýchání během spánku. Oblíbený, hlavně díky snadné aplikaci, je Nasivin pro novorozence a kojence.

Pro děti od 3 měsíců jsou určené spreje s jemnou tryskou, díky které je aplikace méně nepříjemná, než u sprejů s klasickou tryskou.

Konvičková metoda – kdo vyzkouší, nelituje

Pokud jste ještě neslyšeli o této metodě, ráda bych vám krátce přiblížila, o co se jedná. V první řadě bych zmínila, že je to metoda vhodná spíše pro větší děti a dospělé. Věk dítěte je individuální, nikde se striktně neuvádí, od jakého věku můžete tuto metodu praktikovat, je to spíše na uvážení rodiče a ochotě dítěte spolupracovat.

Co všechno budete potřebovat, pokud se rozhodnete metodu vyzkoušet? Vlastně potřebujete jen 2 věci – nosní konvičku, kterou zakoupíte v lékárně a solný roztok. Konvičky mají specifický tvar, který umožňuje kontinuální vtékání solného roztoku do nosu a nosních dutin. Vyrábí se většinou ve dvou velikostech, kdy menší objem je určen pro děti a větší pro dospělé.

Solný roztok si buďto připravíte sami doma z kuchyňské soli a vody nebo si můžete zakoupit v lékárně balení několika jednodávkových sáčků, jejichž obsah doma pouze rozmícháte v předepsaném množství vlažné vody a máte roztok připravený k použití.

Jak připravit solný roztok doma?

Jednoduše si odvážíte 9 g kuchyňské soli a rozmícháte v 1 litru převařené vlažné vody. Tak získáte slaný izotonický roztok.

Zde je krátké video, kde je krásně předvedeno, jak s konvičkou pracovat 🙂

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Když nás trápí ucpaný nos

Pokud je náš nos při rýmě ucpaný, je to velká nepříjemnost. Špatně se nám dýchá, často pociťujeme bolest hlavy nebo dutin. Při ucpaném nosu nám skvěle uleví hypertonický roztok mořské vody, který obsahuje vyšší koncentraci soli, než jaká je v buňkách našeho těla. Díky této vyšší koncentraci soli působí roztok osmotickým efektem, kdy vytáhne vodu z oteklé nosní sliznice a tím dojde k jejímu splasknutí.

Snížením otoku nosní sliznice se zlepší nosní průchodnost a tím lze předcházet hromadění hlenů v dutinách a snížit riziko vzniku zánětu. Opět jsou k dostání varianty ve spreji pro děti od 3 měsíců s jemnou tryskou nebo pro starší děti a dospělé.

Výhodou je, že hypertonické roztoky mořské vody lze, narozdíl od klasických dekongescentních nosních přípravků jako je Olynth, Otrivin, Nasivin a další, používat déle než 1 týden bez rizika vzniku závislosti, jako je tomu u výše zmíněných přípravků. Přesto u některých citlivějších osob se může při dlouhodobém užívání vyskytnout pocit suchosti nosní sliznice. V tomto případě doporučuji střídat s izotonickým roztokem nebo zvlhčujícími spreji s panthenolem nebo aloe vera, které sliznici hydratují.

Obohacené mořské vody

Aby toho nebylo málo, kromě čisté mořské vody můžete často narazit i na mořské vody obohacené o stopové prvky, jako je měď nebo mangan. Jaké jsou jejich výhody a podle čeho vybírat?

Měď působí protizánětlivě, snižuje riziko komplikací rýmy a bakteriální infekce. Izotonické roztoky mořské vody s příměsí mědi lze používat dlouhodobě i jako prevence vzniku rýmy v zimním období.

Mangan má prokazatelné antialergické účinky. Roztoky mořské vody obohacené o mangan se hodí při prevenci a léčbě alergické rýmy, kdy pravidelným používáním dochází k spláchnutí ulpívajících alergenů na nosní sliznici, sliznice se čistí a zvlhčuje.

Tipy nakonec

Z vlastní zkušenosti doporučuji vybírat spreje, jejichž tryska umožňuje kontinuální dávkování roztoku (Stérmiar, Physiomer). Jde o to, že při stisknutí trysky roztok stříká, dokud trysku opět neuvolníte. Narozdíl od klasických sprejů tak při výplachu nosu nemusíte pumpovat jak zběsilí 🙂

Také nesmíme zapomínat na naší starou dobrou Vincentku, která je k dostání jak v lahvi, tak ve formě spreje. Jedná se o přírodní léčivou minerální vodu, která je hypotonickým roztokem – koncentrace iontů je nižší než v buňkách našeho těla. Používá se hlavně k zvlhčení a podpoře čištění nosní sliznice. U Vincentky spatřuji 2 výhody. První výhodou je, že sprej lze otevřít a doplňovat Vincentkou přímo z lahve. Druhá výhoda je možnost výběru ze dvou variant trysek, jedna jemnější pro děti – Vincentka junior a druhá klasická pro starší děti a dospělé. Jedinou nevýhodou je podle mě to, že tryska nemá možnost kontinuálního dávkování.

Ukázka trysky s kontinuálním dávkováním.
Kamila Klímová
Jsem lékárnice a mou vášní je získávání nejnovějších poznatků z oblasti zdraví a farmacie. Předáváním svých znalostí pomáhám lidem se lépe orientovat v nepřeberném množství léků a doplňků stravy. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.