Bylinky, lněné semínko, homeopatika nebo datle…to vše může využít těhotná maminka při přípravě na porod

Pamatuji si to jako dnes. Byl konec července, venku už několik dní v kuse teploty přes 30°C. Všichni jezdili na dovolené, užívali si letních radovánek, koupání v přírodě a všech těch možností, které léto nabízí.

A já? Týden po termínu porodu stále 2v1 a navíc se zablokovanou kyčlí. Nemohla jsem odpočívat v leže ani v sedě, všechno mě bolelo. Na pravidelné kontroly do porodnice jsem se belhala jako stoletá babička navíc s obřím pupkem a při každém kroku zadržovala slzy z té ukrutné bolesti, která mi z kyčle vystřelovala do zad i do celých nohou. Lékařka mi při každé návštěvě s nadsázkou kladla na srdce, ať už porodím a já bych si nic nepřála víc, než jí vyhovět 🙂

Zkrátka moje hlava už si přála rodit, ale moje tělo nevykazovalo sebemenší náznaky, že by měl porod v nejbližších dnech nastat. Čekala jsem své první dítě, vše pro mě bylo nové. Zásadní informace o tom, co mě čeká u porodu, jsem vstřebala na předporodním kurzu a myslela si, že jsem absolutně připravená. V hlavě jsem si nastavila, že budu rodit přesně v den termínu a porod bude rychlý, bezbolestný a já budu přesně vědět, co kdy mám dělat, jak dýchat a kdy tlačit.

No, první změna plánu nastala, když jsem v den termínu neporodila. Aha, takže co s tím? Něco je špatně? Co můžu udělat pro to, aby se porod přirozeně rozjel? Tenkrát jsem se nesoustředila tolik na to, co je přirozené, ale spíš na to, jaký je cíl. Řekla jsem si, že zkrátka porodím co nejdříve a přes to nejede vlak. Ale příroda je chytrá a ví co dělá. Všechno má svůj čas a to, že porod ještě nepřichází, má svůj důvod.

Chcete si přečíst něco o tom, jak se správně starat o svoje zdraví v období těhotenství?

Stáhněte si hned teď eBook „Lékárnice do kapsy-Příručku pro těhotné ženy“.

Může být těžké zůstat klidná a jen nechat přírodu ať koná, když vám 10x za den přijde smska s otázkou: „Tak co, už?“. Tak moc jsem si přála abych mohla konečně odpovědět: „Ano, už!“ Tenkrát jsem ještě nevěděla, jakými způsoby je možné nástup porodu jemně podpořit, to vše jsem zjistila až při svém druhém těhotenství. Možná kdybych tenkrát věděla, co vím teď, mohl porod probíhat úplně jinak. Třeba se i vy nyní dozvíte, co jste nevěděla. Pevně věřím, že vám tato doporučení budou k užitku 🙂

Čaj z listů maliníku

Tento čaj bývá často doporučovaný porodními asistentkami v rámci přípravy na porod. Pít ho můžeme cca od 36. týdne těhotenství. List maliníku má své využití v gynekologii, například při nepravidelné a bolestivé menstruaci nebo při potížích v klimakteriu. Látky obsažené v listech maliníku působí převážně spasmolyticky, tedy uvolňují křeče hladkého i kosterního svalstva. Tradičně se listy z této rostliny využívají k usnadnění porodu, zkrácení 2. doby porodní a snížení poporodních komplikací. Pro svůj obsah taninu a spasmolytický efekt se doporučuje také při průjmech.

Lněné semínko

Lněné semínko nás zajímá především pro obsah oleje a slizových látek. Díky obsahu slizových látek se lněné semínko tradičně používá několik týdnů před porodem k změkčení stolice, úpravě vyprazdňování a celkovému pročištění střev. Údajně také připravuje porodní cesty jejich provlhčením. Nijak ale nepůsobí na stěnu dělohy a nevyvolává kontrakce, proto je možné lněné semínko konzumovat po celou dobu těhotenství. Doporučuje se v posledních týdnech před porodem konzumovat 2x denně 1 polévkovou lžíci lněného semínka buďto ve formě celých semen, nebo namletých těsně před konzumací. Semena totiž obsahují olej, který má tendenci rychle žluknout.

Tip lékárnice: Semínka nemusíme konzumovat samotná, můžeme si jimi posypat například chléb s marmeládou, nebo je přidat do kvalitního jogurtu. Semínka na sebe vážou vodu a tím dochází k jejich bobtnání. Bobtnání poznáme tak, že se kolem semínek po chvilce macerování ve vodě vytvoří průhledný sliz. Toho se využívá v tradičním léčitelství při zánětech žaludku a dvanáctníkových vředech, kdy sliz z nabobtnalých semen vytváří tenkou vrstvu na sliznici žaludku a tím jí chrání. Pokud ale chceme, aby semínko působilo ve střevech, konzumujeme ho nemacerované.

Datle

Datle jsou jednou z nejstarších potravin vůbec. Jsou to plody palmy datlové, která pochází z blízkého východu, postupně se rozšířila do severní Afriky a jižní Evropy. My známe datle hlavně sušené, ale dají se konzumovat i čerstvé. Datle obsahují celou škálu vitaminů a minerálních látek a samozřejmě také glukózu a fruktózu.

Je hned několik důvodů, proč se doporučuje začít pravidelně jíst datle alespoň měsíc před porodem. Jednak jsou skvělým zdrojem energie, které v posledních týdnech před porodem ubývá. Je to také proto, že s blížícím se porodem hůře spíme, v noci hledáme obtížněji pohodlnou polohu a často nás bolí záda a klouby. Na potíže se spánkem jsou datle také skvělé, neboť jsou zdrojem aminokyseliny tryptofan, která se v těle přeměňuje na hormon melatonin. Melatonin odpovídá za cirkadiální rytmy a je nezbytný pro kvalitní spánek.

Kromě toho byl zjištěn i pozitivní vliv datlí na dělohu a celkově na průběh porodu. U žen, které během porodu konzumovaly datle, bylo zaznamenáno rychlejší otevírání děložního hrdla oproti ženám, které datle nekonzumovaly. Vliv datlí na kvalitu děložních stahů během druhé doby porodní byl potvrzen studií, kdy rodičky během porodu průběžně konzumovaly datle. U těchto žen byla pak nižší potřeba podání syntetického oxytocinu (hormon, který vyvolává děložní stahy), než u žen, které datle nekonzumovaly.

V přípravě na porod mají své místo také homeopatika…

Homeopatika jsou hlavně u těhotných a kojících žen často vyhledávány a doporučovány proto, že nemají žádné nežádoucí účinky ani interakce s jinými léky. Jsou bezpečné, mohou je bez obav užívat těhotné ženy, kojící maminky i nejmenší děti. Mohou mít formu kuliček, tablet, sirupů, kapek a nesmíme zapomenout ani na homeopatické masti a gely. Jako těhotné nás ale zajímají především kuličky, neboli granule a tablety. Výhodou při užívání je, že je můžeme buďto nechat rozpustit v ústech pod jazykem nebo rozpustit v čisté vodě a průběžně upíjet. Druhá varianta se hodí hlavně u porodu.

U homeopatik platí několik pravidel, která je při užívání třeba dodržovat. Kuliček se nesmíte dotýkat, obal léku je uzpůsoben k tomu, abyste z něj získala požadovanou dávku, aniž byste se kuliček dotkla. Při dávkování léku otočíte zavřený obal víčkem směrem dolů a víčkem otočíte. Každá otáčka znamená vypadnutí jedné kuličky do víčka. Pokud tedy potřebujete 5 kuliček, otočíte 5x. Pak víčko sejmete a kuličky si nasypete pod jazyk nebo do skleničky s vodou, kde je necháte rozpustit. Minimálně 15 minut před ani po užití homeopatik by se nemělo jíst ani pít.

Během užívání homeopatik nepoužívejte zubní pastu s obsahem mentholu. Je to z toho důvodu, že menthol má stahující efekt na sliznici v dutině ústní a tím by mohlo dojít k zabránění vstřebávání léku. Pokud si nejste jisti, zda zubní pasta obsahuje nebo neobsahuje menthol, zeptejte se v lékárně 🙂

Arnica montana 15 CH je skvělým prostředkem k přípravě porodních cest na porod. Arniku můžete užívat od ukončeného 36. tt. Užívá se vždy ráno 5 kuliček, které necháte rozpustit pod jazykem, nebo předem rozpustíte ve vodě a roztok pak vypijete.

K Arnice můžete od 38 tt. přidat homeopatický lék Actaea racemosa 15 CH, který se dávkuje stejně jako Arnika – 5 kuliček 1x denně. Podobně jako Arnika má tento lék podpůrné účinky na dělohu a pomáhá připravit porodní cesty na blížící se porod.

Probiotika

Probiotika jsou živé přátelské mikroorganismy s pozitivním vlivem na zdraví člověka. Mezi probiotika se řadí především bakterie mléčného kvašení – bifidobakterie, laktobacily, dále E. coli a i některé kvasinky.

Všechny sliznice v našem těle, ať už se jedná o střevní, vaginální nebo sliznici dutiny ústní, jsou osídleny mikroorganismy. Za ideálních podmínek, kdy jsme zdraví, jsou pro nás příznivé mikroorganismy na sliznicích v rovnovážném zastoupení a podílejí se jak na naší přirozené tak získané imunitě. Přátelské mikroorganismy na sliznicích bojují s nepřátelskými viry nebo bakteriemi, které se vyskytují v našem okolí a snaží se skrze sliznici proniknout do našeho těla.

K tomu, aby to pro nás dobře dopadlo, tedy aby virus nebo bakterie byly zlikvidovány naším imunitním systémem, je potřeba, aby byly sliznice dobře osídleny. Zkrátka aby tam panovala rovnováha mezi osidlujícími mikroorganismy. Někdy se může stát, že dojde například vlivem dlouhodobější psychické zátěže užíváním antibiotik nebo vlivem onemocnění k narušení rovnováhy naší mikroflóry a jeden nebo více druhů pro nás přirozených mikroorganismů se přemnoží. Najednou se tento, jindy pro nás přátelský mikroorganismus, stane hrozbou a vznikají zdravotní problémy.

Napadá mě třeba přemnožení kvasinek na sliznici pochvy a vulvy tzv. vaginální kandidóza. S tou se některé, nebo většina z nás potýkáme, například když si delší dobu užíváme více sladkého. Cukr je potravou pro kvasinky, a tak jim díky hostině, kterou jim dodáváme v naší stravě, umožníme se přemnožit. Pak vznikají potíže v podobě bílého výtoku, zarudnutí a svědění.

V jakých potravinách jsou probiotika?

Jelikož jsou probiotika hlavně bakterie mléčného kvašení, nalezneme je ve fermentovaných výrobcích, jako jsou jogurty, zákys, podmáslí, ale také například kysané zelí. V lékárně narazíte na celou řadu probiotik jakožto doplňků stravy nebo registrovaných léčivých přípravků.

Proč užívat probiotika před porodem?

Ve chvíli, kdy miminko opouští tělo matky, jsou jeho sliznice v podstatě „sterilní“. Zásadní roli pro osídlení jeho sliznic bakteriální mikroflórou hraje samotný porod a několik dní po porodu. Proto se doporučuje přibližně měsíc před porodem užívat probiotika, aby sliznice matky byly správně osídleny a miminku tak bylo předáno to nejlepší. Navíc odborné studie potvrdily, že děti žen, které během těhotenství a následně pak v období kojení užívaly probiotika, daleko méně trpěly alergiemi a ekzémy v porovnání s dětmi žen, které probiotika v těhotenství ani při kojení neužívaly.

S správná pohybová aktivita pomáhá mamince i miminku

Nebudeme si nic nalhávat, porod je prostě náročný fyzický výkon a pokud se budete i během těhotenství udržovat v kondici, věřte mi, že se vám to u porodu vrátí. Navíc ženy, které k porodu přicházejí „ve formě“, zvládají daleko lépe pracovat s dechem a prodýchávání kontrakcí a závěrečné tlačení zvládají lépe než ženy, které pravidelný pohyb v těhotenství zanedbávaly.

V dnešní době je spousta možností, jak se v těhotenství hýbat. Můžete chodit plavat, cvičit těhotenskou jógu, pilates nebo se můžete procházet v přírodě. Chůze, hlavně ta v členitém terénu, pomáhá při sestupu miminka do pánve. Proto se hlavně maminkám, které přenášejí, doporučuje hodně chodit.

Fyzická aktivita je také milování, což je jedna z babských rad, která se tradičně doporučuje ženám před porodem. Při orgasmu se totiž přirozeně uvolňuje hormon oxytocin, který stimuluje stahy děložního svalstva. Stejný účinek mají také prostaglandiny, které jsou obsaženy v mužském spermatu 🙂 Doporučuji využít situace, dokud je miminko ještě v bříšku, protože až bude s vámi sdílet ložnici, budete ráda, že si mezi kojením můžete chvilku zdřímnout a nějaké manželské hrádky půjdou stranou 🙂

Kamila Klímová
Jsem lékárnice a mou vášní je získávání nejnovějších poznatků z oblasti zdraví a farmacie. Předáváním svých znalostí pomáhám lidem se lépe orientovat v nepřeberném množství léků a doplňků stravy. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.