Klasický, digitální nebo bezkontaktní teploměr. Který je lepší?

Teploměr je součástí snad každé domácí lékárničky. Určitě si stejně jako já pamatujete ty klasické rtuťové. Možná ho ještě máte doma 🙂 Nyní už se u nás kvůli nařízení EU rtuťové teploměry prodávat nesmí a byly nahrazeny teploměry, které místo rtuti obsahují galium. Daleko častěji se ale v dnešní době používají digitální a bezkontaktní teploměry.

Každý druh teploměru vyžaduje jiné zacházení a podmínky měření. Pokud jsou ve vaší domácnosti jen dospělí nebo máte větší děti, které při měření teploty spolupracují, stačí vám kvalitní digitální teploměr. Na základě vlastní zkušenosti a výsledků nezávislých testů, které jsem četla, osobně doporučuji značku Hartmann, konktrétně teploměry řady Rapid a Standard.

Pro měření teploty u kojenců jsou nejvhodnější digitální teploměry s ohebnou špičkou umožňující bezpečné měření teploty v konečníku. Pokud máte doma malé děti, doporučuji mít v lékárničce jak digitální, tak bezkontaktní teploměr. Proč? Dozvíte se níže v článku.

Digitální teploměr s ohebnou špičkou

Tento druh teploměru je nejvhodnější volbou pro měření teploty u novorozenců, kojenců a batolat, u kterých se upřednostňuje rektální měření, tedy měření v konečníku. Měření se provádí tak, že dítěti zafixujeme končetiny a zasuneme konec teploměru zhruba 1 cm do konečníku tak, aby kovová špička teploměru byla celá uvnitř. Pro snadnější zavedení můžeme špičku teploměru namazat lékařskou vazelínou. Kvalitní teploměry tohoto typu z lékárny obvykle měří teplotu do 10 s. Měření je tedy rychlé a v porovnání s bezkontaktním teploměrem často přesnější.

Z těchto mohu doporučit teploměr Geratherm Rapid Flex, jehož cena se pohybuje kolem 150 Kč.

Klasický „skleněný“ versus digitální teploměr

Často se mi v lékárně klienti zmiňují, že se jim zdá, že digitální teploměr měří nepřesně a ptají se po tom „starém dobrém rtuťovém teploměru“. Nyní se místo rtuti používá jako médium do skleněných teploměrů galium. Co se ale týká přesnosti měření, nejsou na tom galiové teploměry moc dobře oproti těm digitálním. Pro mě osobně nemá klasický teploměr žádné výhody, měření je pomalé, nepřesné, teploměr se obtížně sklepává a je náchylný na rozbití při pádu. Oproti tomu kvalitní digitální teploměr měří přesněji, měření je rychlejší a je odolný při běžném zacházení i pádu.

Jak klasickým, tak digitálním teploměrem můžeme měřit teplotu v ústech, v podpažní jamce i v konečníku. Při měření v podpažní jamce je důležité, aby teploměr byl v těsném kontaktu s kůží a aby měřená osoba byla v klidu, pokud možno v sedě s minimem pohybu, což může někdy činit problém u menších dětí. Při měření v ústech by měla být kovová špička umístěná pod jazykem, co nejblíže kořeni (ne u špičky jazyka kde je teplota nižší). Ústa mají být při měření zavřená.

Doba měření klasickým teploměrem trvá přibližně 5 minut, u digitálního teploměru čekáme na zvukový signál. Zvláště pokud používáme teploměr i na měření v konečníku, je samozřejmostí dostatečné očištění teploměru před i po měření. Postačí mýdlo a teplá voda. Je to jak z hygienických, tak technických důvodů, neboť nečistoty na teploměru mohou nepříznivě ovlivnit výsledné hodnoty měření.

Bezkontaktní teploměry

Pro přesné měření bezkontaktním teploměrem je zásadní dodržení podmínek měření. Před použitím si vždy přečtěte návod, u různých značek teploměrů se mohou podmínky měření mírně lišit. Obvykle je požadováno, aby se snímání teploty provádělo uprostřed čela namířením ze vzdálenosti cca 5 cm. Čelo by mělo být čisté a suché, jakákoli vlhkost, například pot, může zkreslovat výsledky měření. Častou chybou je snímání teploty na částech těla, kterými měřená osoba krátce před měřením byla v kontaktu s podložkou nebo lůžkovinami apod, například tvář, zátylek atd. V těchto místech je teplota kůže logicky vyšší, než na volných částech těla.

Výhodou tohoto typu teploměru je rychlost měření a také to, že měření vyžaduje minimální spolupráci dítěte. Další výhodou některých bezkontaktních teploměrů je možnost bezkontaktního měření vodní lázně, což využijí hlavně rodiče miminek při koupání. Z mého pohledu je to skvělý pomocník pro rychlé orientační změření teploty při spánku dítěte. Pro přesnější změření však upřednostňuji kontaktní digitální teploměr.

Nejlepší poměr „cena/výkon“ má podle mých zkušeností teploměr Cemio Metric 308, který lze běžně zakoupit v lékárně. Cena se pohybuje kolem 1000 Kč.

Teploměr pro měření teploty v uchu

Z mého pohledu je tento typ teploměrů z hlediska užívání nejvíce náročný. Pro přesnost měření je důležité, aby snímač teploměru mířil přímo na ušní bubínek, ze kterého teplotu snímáme. A vzhledem k tomu, že do ucha nevidíme, nikdy nemůžeme vědět, že míříme správně :). Na druhou stranu, pokud měříme správně, naměřená teplota je reprezentativním indikátorem teploty tělesného jádra. Použití tohoto typu teploměru vyžaduje spolupráci měřené osoby, která by měla být v klidu, ideálně v sedě. Délka měření je podobná jako u bezkontaktního teploměru.

Závěrem

Jaká je moje rada a osobní zkušenost? Nejlepším řešením je mít doma jak digitální, tak bezkontaktní teploměr. Digitální teploměr, kterým můžete měřit teplotu v ústech, podpažní jamce nebo konečníku, není tak náročný na podmínky měření jako je tomu u teploměru bezkontaktního a díky tomu je výsledek měření spolehlivější. Na druhou stranu, bezkontaktní teploměr je podle mě skvělý pomocník v situacích, kdy potřebujete dítě změřit rychle a bez jeho spolupráce, například ve spánku. Jak už jsem ale psala, je potřeba dodržet určité podmínky, jinak může být výsledek zkreslený. Doporučuji tento teploměr spíše pro orientační měření a raději spoléhat na kvalitní digitální.

Kamila Klímová
Jsem lékárnice a mou vášní je získávání nejnovějších poznatků z oblasti zdraví a farmacie. Předáváním svých znalostí pomáhám lidem se lépe orientovat v nepřeberném množství léků a doplňků stravy. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.