Kolagen…proč je dobrý pro naši pleť a čím se při výběru řídit?

Už je to nějaký ten pátek, co mi bylo 30. A taky už je to nějaký ten pátek, co jsem na své pleti začala zaznamenávat první vrásky. Ještě tak před 10 lety jsem si myslela, že vrásky jsou problém žen kolem 50, ale když si teď na svoje úvahy vzpomenu, zvedám oči v sloup a chytám se za hlavu. Jak jsem mohla být tak naivní a jak jsem si mohla myslet, že se mě tohle téma ještě dlouho nebude týkat? Něco podobného jako moje představy o celulitidě, když mi bylo 15 : „to nikdy nebude můj problém“. Aha moment přišel tak o 3 roky později, ale o tom jsem už psala 🙂

Už nějakou dobu si říkám, že je potřeba zakročit a začít pro svoji pleť hned něco dělat. Zaujalo mě, jak masivně se na sociálních sítích řeší kolagen. Samozřejmě každá firma vám slibuje, že ten jejich je zaručeně nejlepší. Jak si ale vybrat, když těch „nejlepších“ je asi 50 a když si přečtete složení, každý je jiný. Tak se na to pojďme mrknout 🙂

Kolagen je jedním z nejčastěji poptávaných doplňků stravy u žen po třicítce. Není divu, protože je obecně známo, že po 25. roce života začíná naše pokožka stárnout. Někdy kolem tohoto věku nám každoročně z naší pleti začne ubývat 1% kolagenu a elastinu.

To se projeví hlavně postupnou ztrátou pevnosti a pružnosti pleti. Začnou se objevovat nejprve jemné linky hlavně v oblasti kolem očí, mezi obočím a kolem rtů. Jsou to mimické vrásky, které se postupně začnou prohlubovat. Dobrá zpráva je, že správnou péčí o pleť se to dá zpomalit. Musíte ale začít co nejdříve, nejlépe hned teď! 🙂 Odkládání se v tomto případě opravdu nevyplatí.

Žádná zázračná pilulka ani krém

Nejde však o jeden zázračný produkt, nýbrž o celkovou péči, která zahrnuje správnou životosprávu, dostatečný a pravidelný pitný režim, ochranu pleti před UV zářením, pravidelnou a důslednou péči o pleť a samozřejmě pomoci si můžete i užíváním nutraceutik, tedy doplňků stravy.

Stárnutí kůže je způsobeno změnami v dermis, tedy hlubší vrstvě kůže, kam se živiny které přijímáme v potravě dostanou krevním oběhem. Kosmetické přípravky pečují pouze o vrchní vrstvu pokožky a do větší hloubky se nedostanou. Osobně doporučuji tedy nespoléhat jen na krémy, ale zaměřit se jak na péči z venku tak i zevnitř.

Kolagen není jen jeden…

Kolagen je nejběžnější živočišnou bílkovinou, která je nezbytnou součástí všech podpůrných a pojivových tkání našeho těla. Je základní složkou kůže, nachází se také v chrupavce, svalech a šlachách.

Existuje asi 28 druhů kolagenu z nichž rozlišujeme 5 hlavních typů. Označujeme je jako kolageny typu I.-V. V kůži se vyskytuje 95% kolagenu typu I. zbytek tvoří kolagen typu III. V chrupavkách je zase zastoupen hlavně kolagen typu II. O ostatních se v tomto článku rozepisovat nebudu, protože pro pleť jsou zásadní hlavně typy I. a III.

Když si zadáme do vyhledávače pojem „kolagen“ vyskáčou na nás desítky, možná stovky produktů, ale kdo se v nich má vyznat? Jeden obsahuje hovězí kolagen, jiný mořský. Jeden produkt nabízí kolagen hydrolyzovaný, jiný zase čistý krystalický….A teď babo raď, který si vybrat?

Pokud chcete cílit na kůži, potřebujete hlavně kolagen typu I., v menší míře pak kolagen typu III. Kolagen typu II. je vhodný pokud máte potíže s klouby, protože tento typ kolagenu se vyskytuje hlavně v kloubní chrupavce.

Kolagen typu I. se vyskytuje jak v hovězím, vepřovém, tak mořském kolagenu. Největší zastoupení kolagenu typu I. však mají mořské produkty.

Je tedy hovězí a vepřový kolagen horší než mořský?

Jak už bylo napsáno výše, všechny uvedené zdroje kolagenu obsahují kolagen typu I., takže pokud budete pravidelně používat hovězí nebo vepřový kolagen v hydrolyzované formě, výsledky na pleti určitě zaznamenáte.

Hovězí a vepřový kolagen se získává hlavně z kostí a kůže krav nebo prasat. Z výsledků některých zahraničních studií vyplývá, že na rozpustnost a vstřebatelnost těchto druhů kolagenu má vliv stáří zvířete, ze kterého byl produkt získáván. Čím je zvíře starší , tím je rozpustnost a vstřebatelnost horší.

Jedním z důvodů, proč se v současné době upouští od farmaceutického využití hovězího kolagenu je potenciální přenos neurodegenerativních onemocnění ze skotu na člověka jako je například BSE (nemoc šílených krav). Proto se stále častěji objevují kolagenové preparáty z mořských zdrojů, kde toto riziko nehrozí.

Mořský kolagen

Mnoho lidí se mylně domnívá, že mořský kolagen se získává pouze z ryb. Pravdou je, že zdrojem pro získávání mořského kolagenu jsou hlavně bezobratlí jako medúzy, chobotnice, houby, ježovky. V menší míře pak ryby jako například tresky nebo lososi.

Mořský kolagen je z hlediska složení a zastoupení aminokyselin podobný kolagenu hovězímu, nebo vepřovému, nicméně má nižší molekulovou hmotnost a lépe se vstřebává.

Produktů s mořským kolagenem je stále více a pro svůj vysoký obsah kolagenu typu I. je právě on v poslední době často upřednostňován před ostatními druhy kolagenu. Je ale dobré vědět, že mořský kolagen není vhodný pro osoby s prokázanou přecitlivělostí na mořské plody, protože je zde riziko alergické reakce.

Nevýhodou o které se poměrně často spekuluje ve spojitosti s mořskými produkty a kterou je potřeba zmínit je riziko kontaminace těžkými kovy.

Co je to hydrolyzovaný kolagen?

K tomu, aby se kolagen dobře a ve velkém množství dostával ze střeva do našeho krevního oběhu a následně do kůže, je potřeba aby byla jeho molekula rozštěpena na co nejmenší fragmenty. Sama o sobě je molekula kolagenu příliš veliká a ve své přirozené podobě by se velmi špatně vstřebávala.

Hydrolyzovaný kolagen je enzymaticky naštěpený kolagen na částice o velikosti 500-6000 Da (daltonů). Fragmenty o této velikosti se ze střeva dobře vstřebávají a tudíž se ve větší míře dostávají do místa účinku.

Naproti tomu čistý krystalický kolagen v nativní formě obsahuje celé molekuly kolagenu, které jsou sice v kyselém prostředí žaludku částečně rozštěpeny, ale i tak jsou fragmenty příliš velké a jejich vstřebatelnost je malá. Bohužel se zatím z žádných ověřených zdrojů nepodařilo získat konkrétní informaci, kolik procent kolagenních peptidů se dostane do cílových tkání při užívání čistého krystalického kolagenu.

Proto doporučuji vybírat vždy hydrolyzovaný kolagen 😉

Na co ještě můžete při výběru narazit ?

Ať už budete vybírat na internetu, nebo půjdete do lékárny, určitě narazíte na produkty od různých značek a v různých formách. Čím dál častěji se objevují produkty v sypké formě, kde si pomocí odměrky dávku sami odměříte, nebo máte předplněné jednodávkové sáčky. Existují však i kolagenové preparáty ve formě tobolek nebo tablet.

Produkty v sypké formě jsou určené k rozpouštění v nápoji. V tomto případě se většinou jedná o hydrolyzované kolageny, které jsou dobře rozpustné ve vodě.

Poslední věc kde možná budete nejistí, je obsah kolagenu a doporučená denní dávka. Doporučená denní dávka kolagenu se pohybuje mezi 3 a 10 g denně. Přičemž u dávek nad 2,5 g denně byl dle výsledků klinických studií pozorován účinek na kůži, zmírnění projevů stárnutí a korekce jemných vrásek po 12 týdnech pravidelného užívání hydrolyzovaného mořského kolagenu. Pro účinek na pohybový aparát jsou potřeba dávky nad 5 g denně podle závažnosti stavu.

Závěrem

Pokud se rozhodnete dělat víc pro svojí pleť a zpomalit projevy stárnutí, dbejte v první řadě na dostatečnou hydrataci, jak zevnitř pomocí pitného režimu, tak zevně pomocí kosmetiky. Chraňte svou pleť před UV zářením pomocí krémů s vysokým ochranným faktorem.

Pro krásnou a zdravou pleť je důležitý také zinek, selen, vitamin A a C. Po 25. roce doporučuji všem ženám užívat pravidelně kolagen, ideálně hydrolyzovaný mořský.

Kamila Klímová
Jsem lékárnice a mou vášní je získávání nejnovějších poznatků z oblasti zdraví a farmacie. Předáváním svých znalostí pomáhám lidem se lépe orientovat v nepřeberném množství léků a doplňků stravy. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.