Přírodní vs. chemické repelenty- zde jsou fakta :)

Stejně jako každý rok na začátku letní sezóny začínají lidé v lékárnách více žádat repelentní přípravky. Já mám jednu veselou historku, která se k tomuto tématu váže, a tak se o ni s vámi hned na začátek podělím.

Byl krásný prázdninový víkend a na mě zrovna vyšla služba v lékárně. Ve městě bylo celkem mrtvo, všichni byli u vody nebo někde na dovolených. Pár lidí si ale zaběhlo pro léky na běžné letní neduhy, jako průjem, záněty močových cest nebo náplasti na puchýře. Celkem klasická víkendová služba o prázdninách.

Někdy kolem poledne ale přiběhl pán v rybářském oděvu, že by potřeboval pinzetu na vyndání klíštěte, resp. klíšťat. Jdu pro ni, a aby řeč nestála, ptám se, kolik těch klíšťat má a kde k nim přišel.

„Mám jich 15 nebo 16.“

Vytřeštila jsem oči a zůstala stát jako opařená: „Cože?“

Pán se směje a povídá: „No, byl jsem na rybách“, rozhazuje rukama a tváří se, jako že to je úplně normální a běžná věc mít 15 klíšťat, když jste na rybách.

„A vy nepoužíváte repelent?“, ptám se.

Teď vytřeští oči zase on na mě : „Repelent, na rybách? To myslíte vážně? To nejde, to odláká ryby a pak neberou!“

Aha, říkám si v duchu, tak si klidně mějte těch 15 klíšťat příště znovu 😀

Pokud tedy nechodíte na ryby nebo chodíte na ryby a používáte repelent, určitě čtěte dál, řeknu vám o nich pár důležitých věcí 😉

Co hmyzu nevoní aneb jak to vlastně funguje

Repelenty jsou přípravky k zevnímu použití, které mají za úkol nás ochránit před napadením a případným poštípáním hmyzem nebo jinými parazity. Ti si nás najdou hlavně díky látkám, které se vylučují s naším potem nebo dechem. Jedná se především o kyselinu máselnou nebo oxid uhličitý. Repelentní přípravek obsahuje látky, které mají maskovat naše pachy nebo mají takové aroma, které hmyz odpuzuje. Kromě toho existují také přípravky, které hmyz nejen odpudí, ale i usmrtí.

Hlavními složkami repelentů, které mají schopnost maskovat náš pach a tím nás chránit před napadením hmyzem, jsou chemické látky, které ve složení najdete pod označením DEET, icaridin a IR 3535. Řada lidí dává z mnoha důvodů raději přednost látkám přírodního původu, které jsou pro nás i životní prostředí sice přirozenější, ale jejich repelentní efekt trvá oproti chemickým látkám výrazně kratší dobu. Mezi ně řadíme citronelový olej, eukalyptový olej, tea tree olej, mentol, kafr a mnohé další.

Chemické repelenty

DEET

Chemicky se jedná o N,N-dietyl-meta-toluamid a je asi nejčastější složkou repelentních přípravků. V ČR se můžete setkat s přípravky s obsahem DEET 5-35%. Ačkoli DEET působí na poměrně širokou škálu parazitů, mohou být nižší koncentrace na některé druhy neúčinné.

Nenechte se ale zmýlit tím, že čím větší koncentrace DEET, tím větší účinnost. Není to tak. Vyšší koncentrace účinné látky pouze prodlužuje dobu účinku. S rostoucí koncentrací účinné látky také roste riziko vstřebávání do krevního oběhu, kde může působit lehce toxicky, stejně tak jako při aplikaci přípravků o vysoké koncentraci (mnohokrát převyšující 35 %) na kůži. Čím déle jsou tyto přípravky v kontaktu s kůží, tím se zvyšuje množství látky, která pronikne skrz kůži do těla. Proto je potřeba takovéto přípravky co nejdříve po příchodu do bezpečného prostředí smýt.

Repelenty s obsahem DEETu se aplikují pouze na kůži, která není zakrytá oděvem. Neaplikuje se pod oděv. Nesmí se používat na místa, kde je kůže nějakým způsobem poraněná nebo podrážděná. Repelent by neměl přijít do styku s očima ani jinou sliznicí.

Pokud aplikujete repelent na oděv, měli byste vědět, že DEET narušuje umělá vlákna a plasty a může poškodit např. brýle, plastové hodinky či umělé oční čočky.

Důležitá opatření:

1. Repelenty s obsahem DEETu se musí ihned po návratu do bezpečného prostředí smývat.

2. Pokud potřebujete současně s repelentem použít opalovací přípravek, naneste nejprve ten a až poté aplikujte repelent.

3. Pokud současně používáte opalovací přípravky, mějte na paměti, že repelenty mohou snižovat jejich účinnost až o jednu třetinu.

4. Při nanášení spreje na obličej sprej aplikujte nejprve do dlaní a jimi si přípravek na obličej rozetřete (to platí i pro spreje s obsahem ostatních účinných látek).

Icaridin

Icaridin je ester kyseliny piperidinkarboxylové. Ve srovnání s předešlou chemickou látkou DEET je srovnatelná, co se týče účinku na komáry, klíšťata a mouchy. Oproti DEETu má icaridin hned dvě velké výhody. První výhodou jsou podstatně menší dráždivé účinky na kůži a sliznice. Druhou výhodou je, že icaridin nijak nenarušuje umělou hmotu, syntetické materiály a oděvy. Opět zde platí to, že je potřeba přípravek z kůže smývat ihned po příchodu do bezpečí a v případě současného použití opalovacích přípravků přemazávat sluneční ochranou častěji než obvykle.

IR3535

Další látka, se kterou se můžete u repelentů setkat, je IR3535 neboli 3-(Nbutyl-N-acetyl)-amino propionová kyselina. Ve vyšších koncentracích je poměrně dráždivá, hlavně při kontaktu s očima, ale odborně je klasifikována jako repelentní látka prakticky netoxická. Je častou složkou repelentních přípravků určených pro děti. V 15 % koncentraci je k použití u dětí již od 3 měsíců. Ve 30% koncentraci se pak může používat u dětí od 1 roku. Účinnost je deklarována proti komárům, klíšťatům a muchničkám.

Látky přírodního původu vyráběné synteticky

PMD

P-mentane-3,8-diol je organická sloučenina, která se v malém množství nachází v esenciálním oleji z listů Eukalyptu citrónového. Tento strom pochází z Austrálie, ale nyní se pěstuje na mnoha teplých místech po celém světě. PMD je složkou některých repelentních přípravků, které jsou výrobci označovány jako „přírodní“, avšak není to v naprosté většině případů tak úplně pravda.

PMD má sice přírodní původ, ale protože je jeho výtěžnost z přírodních zdrojů velmi malá, vyrábí se dnes už většinou synteticky.

Jeho účinek na komáry a mouchy je srovnatelný s nižšími koncentracemi DEET (10-20%).
Oproti ostatním přírodním esenciálním olejům je PMD méně těkavý, a proto je doba jeho účinku srovnatelná s přípravky obsahující DEET (2-4 hodiny od nanesení). Má příjemnou citrusovou vůni, jemný chladivý efekt a nemastnou texturu.

Přírodní repelenty

Princip fungování přírodních repelentních přípravků spočívá v tom, že jde o látky výrazného aroma, které je pro určité parazity nepříjemné a tudíž jsou jimi odpuzováni. Jedná se hlavně o esenciální oleje. Esenciální (éterické) oleje jsou 100% koncentrované výtažky z listů, semen, kořenů, jehličí, květů, plodů a bobulí siličnatých rostlin.

V případě repelentů mluvíme hlavně o esenciálním oleji z voňatky winterové, kterou známe lépe pod označením citronová tráva nebo Lemongrass. Tento esenciální olej najdete většinou pod názvem „Citronella„. Citronelový olej je součástí repelentních náramků a přírodních repelentů (Effitan). Dále se k těmto účelům využívá eukalyptový olej, tea tree olej, mentol, kafr a mnohé další. Jejich velkou výhodou je příjemná vůně.

Esenciální oleje nejsou toxické, avšak díky tomu, že jsou vysoce těkavé, je doba jejich účinku oproti chemickým repelentům poměrně krátká a spektrum účinku poměrně úzké. Proto, pokud používáte tento druh repelentních přípravků, nanášejte přípravek častěji a aplikujte ho v dostatečném množství.

Některé látky rostlinného původu mohou prokazovat také insekticidní účinek. To znamená, že mají schopnost hmyz hubit. Jedná se o extrakty některých druhů chryzantém a kopretin. O nich zase někdy příště 🙂

Repelenty v období těhotenství, kojení a u malých dětí

Dle odborných stanovisek se nedoporučuje používání chemických repelentních přípravků s obsahem účinné látky DEET v 1. trimestru těhotenství. U kojících maminek lze všechny výše zmíněné druhy repelentů, za dodržení podmínek výrobce, používat bez omezení. I tak je ale potřeba vždy přípravek smýt ihned po příchodu domů.

Kojence se snažíme chránit pomocí dobře utěsněné moskytiéry na kočárku. Chemické repelenty bychom u nich neměli používat vůbec. Pokud není jiná možnost a vyskytujeme se v oblasti s vysokou aktivitou bodavého hmyzu, můžeme použít u dětí od 3 měsíců repelenty s účinnou látkou IR3535 v koncentraci do 15% (Predator Junior), u dětí od 1. roku v koncentraci do 30% (Alpa repelent pro děti, Arpalit BIO).

Přípravky s obsahem eukalyptového oleje je možné používat až od 3 let věku dítěte. Repelenty s obsahem DEETu by se u dětí do 5 let měly používat s velkou opatrností – ideálně pouze na oděv. Malé děti by si neměly repelent nanášet samy, starší děti pouze s dozorem dospělého a následným umytím dlaní.

Vitamin B1 jako repelent- mýtus nebo fakt?

Vitamin B1, neboli thiamin, byl od 50. let minulého století na základě starších vědeckých studií prezentován jako možná prevence hmyzího štípnutí. U tohoto ve vodě rozpustného vitaminu, který se vylučuje z těla hlavně močí a potem, se předpokládalo, že může obsahovat pachové složky, které my jako lidé nejsme schopni čichem zaznamenat, avšak mají hmyz-odpuzující účinek. Bohužel se v novějších vědeckých studiích tento účinek neprokázal.

Kamila Klímová
Jsem lékárnice a mou vášní je získávání nejnovějších poznatků z oblasti zdraví a farmacie. Předáváním svých znalostí pomáhám lidem se lépe orientovat v nepřeberném množství léků a doplňků stravy. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.