O zelených potravinách většina z nás nejčastěji slýchá ve spojitosti s očistou organismu. Zejména na začátku jara jsou suplementy obsahující chlorellu, spirulinu a mladý ječmen často propagovány jakožto prostředky k odstranění nahromaděných toxinů.
Hlavní přínos těchto „zelených potravin“ však spočívá v obsahu živin, vlákniny, vitamínů, minerálů, antioxidantů a nenasycených mastných kyselin, které mají řadu pozitivních účinků na naše zdraví. Obsahové látky v těchto potravinách mají prokazatelné antioxidační účinky a mohou významně přispívat k eliminaci volných radikálů v organismu.
Chlorella je jednobuněčná zelená sladkovodní řasa, kterou objevil v roce 1890 slavný mikrobiolog Dr. Martinus Will Beijerinck. Od té doby bylo charakterizováno více než 20 druhů Chlorelly a popsáno více než 100 kmenů. Pro svůj unikátní obsah živin se později Chlorella začala komerčně pěstovat a využívat coby doplněk stravy.
Chlorella obsahuje průměrně kolem 50 % bílkovin, 17% sacharidů a asi 11% tuku. Je bohatým zdrojem vlákniny. Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny včetně značného množství argininu, omega-3 polynenasycené mastné kyseliny alfa linolenovou, linolovou, imunomodulačně a antioxidačně působící polysacharidy α-glukany. Dále karotenoidy a fenolické látky s antioxidačním účinkem a značné množství vitamínů.
Jsou zastoupeny vitamíny B1, B2, B6, niacin, kyselina listová, biotin, kyselina pantotenová, vitamin C, D2 , E a K a α- a β-karoteny. Chlorella obsahuje také vitamín B12, o kterém je známo, že v rostlinách chybí.
Obsah biologicky aktivních látek v Chlorelle je závislý především na podmínkách růstu, proto se může množství těchto látek u různých komerčních produktů lišit. Malou nevýhodou pro nás je to, že buněčné stěny Chlorelly tvoří celulóza, kterou náš organismus neumí strávit. Proto je důležitým krokem při jejím zpracování mechanické narušení jejích buněk, kterým se zajistí vyšší dostupnost živin, které Chlorella obsahuje.
Díky obsahu B12 a kyseliny listové pomáhá předcházet akumulaci sérového homocysteinu a s tím souvisejícím kardiovaskulárním onemocněním.
Pro svůj vysoký obsah železa pomáhá předcházet chudokrevnosti. Železo také hraje zásadní roli v buněčném dýchání, produkci energie, syntéze DNA a buněčném dělení.
Chlorella je zdrojem vitamínu D2. Vitamin D přispívá k normálnímu využití vápníku a fosforu, normální hladině vápníku v krvi a udržení normálního stavu kostí a zubů. V neposlední řadě se podílí na procesu dělení buněk a přispívá k normální funkci imunitního systému. Testováním bylo zjištěno, že jeden gram sušiny může obsahovat až 15 μg vitamínu D2, což odpovídá 600 I.U. Je pravdou, že pro člověka je lépe využitelný vitamin D3, který se vyskytuje převážně v živočišných zdrojích, avšak produkty s Chlorellou se jeví jako dobrý zdroj vitamínu D například pro vegany.
Díky obsahu antioxidantů, jako jsou karotenoidy, fenolické látky a vitamíny, chrání před oxidačním stresem, který stojí za celou řadou chronických onemocnění, jako je mozková mrtvice, infarkt a jiná kardiovaskulární onemocnění, trombóza, cukrovka, plicní choroby, kožní choroby, Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Volné radikály se podílí také na vzniku zánětů, nádorů, poruchách imunity a mužské neplodnosti. Antioxidanty nám pomáhají eliminovat volné radikály a tím mírní důsledky oxidačního stresu na náš organismus.
Antioxidanty samozřejmě najdeme i v jiných potravinách, jako je zelený čaj, červené hrozny, borůvky, ostružiny, brokolice nebo olivový olej.
Díky vysokému obsahu esenciální aminokyseliny argininu pomáhá Chlorella v těle produkovat oxid dusnatý (NO), který je jednou z nejdůležitějších molekul v lidském těle. Oxid dusnatý se podílí na důležitých buněčných funkcích zahrnujících regulaci zdravého průtoku krve a zdravých hodnot krevního tlaku, komunikaci mezi neurony v mozku a také schopnost našeho těla bránit se patogenům. Samotný arginin je také významným imunomodulátorem.
Klinické studie naznačují, že Chlorella může snižovat hladiny cholesterolu v krvi.
Uvádí se, že suplementace Chlorellou může být prospěšná pro prevenci komplikací diabetu, jako je katarakta, pravděpodobně díky aktivitě jejích antioxidačních sloučenin.
Potřebu „detoxikovat se“ má na jaře mnoho lidí. Možná tomu nahrává pocit únavy, která nás mnohdy po zimě přepadá, a která je často přisuzována nahromaděným toxinům, jež se údajně přes zimu usadily v našem těle. Je však důležité si uvědomit, že detoxikační procesy v našem těle probíhají neustále a to hlavně prostřednictvím ledvin, plic, jater a kůže. Přirozená jarní očista by proto měla spočívat hlavně v podpoře těchto orgánů, především jater.
Chlorella byla mimo jiné testována také na schopnost odvádět z těla některé toxické látky jako je rtuť, heterocyklické aminy a dioxiny.
Methylrtuť je neurotoxická sloučenina, která vzniká přeměnou z anorganické rtuti pomocí mikroorganismů ve vodním prostředí. Člověk může být methylrtuti vystavován konzumací mořských plodů, některých mořských řas a ryb. Pozorováním bylo zjištěno, že užívání Chlorelly vedlo ke snížení hladin rtuti ve vlasech a krvi účastníků. To se vysvětluje pravděpodobným navázáním methylrtuti na vlákninu ve střevním traktu a její následné vyloučení z těla.
Možná by vás nyní mohla napadnout otázka, jak si vede ohledně rizika kontaminace těžkými kovy právě samotná Chlorella. Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) byly v mikrořasách, kam se řadí i Chlorella, toxické těžké kovy jako arsen, nikl a olovo, nalezeny u různých komerčních produktů ve velmi rozdílných koncentracích. Ty však ani u jednoho z testovaných produktů nebyly nad bezpečnostním limitem.
Heterocyklické aminy jsou karcinogenní sloučeniny, které se tvoří při tepelné úpravě hovězího, vepřového, rybího a drůbežího masa při vysokých teplotách. Byla provedena studie, kdy se účastníkům po dobu 2 týdnů podávalo 100 mg Chlorelly denně. Došlo se k závěru, že Chlorella pravděpodobně zabraňuje vstřebávání heterocyklických aminů z potravy ve střevě, nebo tyto karcinogenní sloučeniny přímo inaktivuje.
Dioxiny jsou skupinou polychlorovaných sloučenin, které jsou průmyslovými kontaminanty a všudypřítomnými znečišťujícími látkami v životním prostředí. Tyto sloučeniny se díky jejich lipofilním vlastnostem snadno vstřebávají v trávícím traktu savců a poté se ukládají v játrech, tukové tkáni a mateřském mléce. Bylo zjištěno, že suplementace Chlorellou významně omezila vstřebávání dioxinů skrze trávící trakt u hlodavců. Tyto výsledky naznačují, že užívání Chlorelly může být užitečné při podpoře vylučování dioxinů, ale je potřeba dalšího výzkumu aby se tyto účinky potvrdily i u lidí.
Pro koho není Chlorella vhodná?
Zvláště v prvních dnech užívání se může objevit plynatost, zrychlení peristaltiky a střevní diskomfort. Proto je lepší začínat nižšími dávkami, nebo si celkovou denní dávku rozdělit na více denních dávek. Tyto vedlejší účinky většinou odezní během několika dnů.
Někdy se může během užívání Chlorelly vyskytnout zácpa. To se děje většinou z důvodu nedostatečného příjmu tekutin. V tomto případě zvyšte příjem čisté vody, potíže by měly odeznít.
Vzácně se může u některých lidí projevovat v prvních dnech užívání bolest hlavy, depresivní nálada, neklid a závratě. Tyto vedlejší účinky pravděpodobně souvisí s detoxikačním procesem a měly by také ustoupit během několika dní.
Jak správně užívat Chlorellu?
Pokud se rozhodnete koupit nějaký doplňek stravy s Chlorellou, doporučuji vybírat produkty v BIO kvalitě od osvědčených značek na oficiálních e-shopech nebo v obchodech se zdravou výživou či v lékárně. Osobně doporučuji chlorellu od značky Neobotanics.
kvalitní informace, doporučuji přečíst!
❤
Zajímavé čtení, děkuji za článek
Dobrý den, Lucie, moc děkuji za zpětnou vazbu ❤ Jsem ráda, že se vám článek líbil ☺