Sluneční alergie je nežádoucí zánětlivá reakce kůže na UV záření. Vzniká často při nárazové vysoké dávce UV záření, většinou při prvním velkém oslunění pokožky, zejména na začátku léta, kdy ještě kůže není přivyklá na vysokou intenzitu slunečních paprsků. Objevuje se většinou už několik hodin po slunění a projevuje se zarudnutím, štípáním, svědivými puchýřky a pupínky a otokem na nejvíce exponovaných částech těla jako jsou paže, hrudník a záda. Častěji postihuje děti a osoby se světlým typem kůže.
Nejčastějším typem sluneční alergie je tzv. polymorfní světelná erupce, která se projevuje tvorbou červených skvrnek, pupínků a puchýřků, které velmi svědí a objevují se do několika hodin po slunění.
Nepříjemná přecitlivělost na sluneční záření může být kromě vysoké dávky UV záření způsobená také některými složkami kosmetiky nebo léčivy, které způsobí podráždění kůže, která se následně stane k slunečnímu záření citlivější. Příkladem jsou i některé UV filtry v opalovacích přípravcích.
Typickým příkladem léků, které způsobují tzv. fotoalergické reakce jsou některá antibiotika. Proto pokud vás při jejich výdeji lékárník upozorní, že se máte vyhýbat sluníčku, určitě toto opatření dodržujte celou dobu užívání a ještě pár dní po dobrání léků, ať si zbytečně nepřivodíte další nepříjemný zdravotní problém v podobě svědivé vyrážky.
Alergie na sluníčko je často spojena se spálením pokožky. Zásadním opatřením proti vzniku sluneční alergie je proto správný výběr opalovacího přípravku a dostatečná ochrana pokožky před UVA i UVB zářením. Jak vybrat opalovací krém a jaký SPF zvolit se dočtete v samostatném článku.
Pokud jedeme například na dovolenou k moři na začátku léta, je dobré pokožku na sluníčko postupně vystavovat už několik týdnů před odjezdem. Jedná se hlavně o náchylná místa jako hrudník, záda a paže.
Je známo, že za vyvoláním sluneční alergie stojí hlavně UVA složka slunečního záření, která proniká do hlubších vrstev kůže a podporuje vznik volných radikálů, které vyvolávají v kůži zánětlivou reakci. Volné radikály je možné neutralizovat pomocí antioxidantů. Ty můžeme přijímat jednak ve stravě, nebo formou potravinových doplňků. Aby nám ale antioxidanty mohly pomoci alergii předcházet, je důležité zahájit suplementaci s dostatečným časovým předstihem, a to minimálně měsíc před plánovaným intenzivním sluněním.
Mezi nejběžněji užívané antioxidanty patří beta-karoten, lykopen nebo vitamíny C a E. Mezi méně známé, ale zato mnohem silnější antioxidanty, patří například glutathion, resveratrol nebo astaxanthin.
Zejména u dětí a lidí se světlým typem kůže se doporučuje v čase kolem poledne (udává se mezi 11. a 15. hodinou), kdy je intenzita záření nejvyšší, setrvávat raději převážně ve stínu.
Pokud užíváte nějaké léky a doplňky stravy, raději se ujistěte, že váš typ léků nezpůsobuje fotosenzibilizační nebo fotoalergickou reakci. Jedná se o některá antibiotika, léky proti bolesti a zánětu, některé hormonální přípravky nebo diuretika. Fotosenzibilizačně působí také některé složky kosmetických přípravků nebo parfémů.
U mírnějších projevů sluneční alergie, jako je svědivá vyrážka, pálení a zarudnutí s mírným otokem, si můžeme poradit i bez lékařské pomoci. Proto se hodí mít jak v domácí, tak v cestovní lékárničce nějaké antihistaminikum ve formě tablet pro dospělé, případně ve formě kapek pro děti. Využít můžeme také antihistaminika k zevnímu podání například ve formě gelu, které však vždy aplikujeme jen na malé plochy a až ve večerních hodinách, aby nedošlo k oslunění namazaných ploch.
Zklidňující účinek na kůži mají tělová mléka, krémy a pěny s panthenolem, kterých je na trhu bohatá nabídka.
Zůstáváme ve stínu a postižená místa na slunce nevystavujeme pokud možno vůbec. Dobře nám poslouží oblečení s UV ochranným faktorem. Mezi závažnější projevy, které alergii na sluníčko mohou doprovázet, patří bolesti hlavy, horečka, celková schvácenost a malátnost či nízký krevní tlak. V těchto případech je určitě na zvážení návštěva lékaře.
V případě, že se u nás projeví sluneční alergie, měli bychom se několik dní vyhýbat přímému slunci, doplňovat dostatek tekutin, hydratovat a promazávat pokožku, která byla sluncem zasažena, případně užívat antihistaminika na mírnění alergických projevů. Za dodržování těchto opatření by měly příznaky alergie vymizet zhruba během 10 dní. Pokud se stav nelepší je na místě lékařské vyšetření.