Kyselina listová . Jak ji správně doplňovat a jak vybrat kvalitní doplněk stravy.

Co je kyselina listová a pod jakými označeními na ní můžeme narazit?

Kyselina listová je soubor biologicky aktivních látek, které se dříve označovaly jako vitamin B9 nebo vitamin M. Kyselinu listovou a její metabolity nazýváme souhrnným názvem foláty.  Když sníme například hlávkový salát nebo špenát, přijímáme kyselinu listovou v neaktivní formě. Po jejím vstřebání ze střeva putuje krví do jater, kde probíhá její přeměna na aktivní formu, která má v těle celou řadu účinků. A právě tato aktivní přeměněná forma je nutná k tomu, aby se miminko vyvíjelo správně. 

Proč je kyselina listová v těhotenství důležitá?

  • Kyselina listová je nezbytná pro růst buněk a jejich dělení. Podílí se na syntéze DNA a RNA. Její nedostatek v časné fázi těhotenství může vést k zpomalenému růstu buněk a následným poruchám tvorby jednotlivých orgánů u miminka. Důsledkem toho může docházet k potratům, vrozeným vadám a poruchám vývoje.
  • Kyselinu listovou si naše tělo nedokáže samo vytvářet, proto ji musíme přijímat v potravě. 

Stačí, když budu jíst zdravě nebo je nutné užívat potravinové doplňky?

  • Období těhotenství a kojení jsou stavy, kdy má tělo zvýšené nároky na příjem kyseliny listové. Na základě výsledků mnoha studií u těhotných a kojících žen lze říci, že těhotné a kojící ženy nemohou pokrýt zvýšené nároky na kyselinu listovou potravou. 
  • Bohužel ani když budete poctivě dodržovat příjem 400 g ovoce a zeleniny denně, není jisté, že pokryjete denní potřebu kyseliny listové. Proč?

  • Prvním důvodem je skutečnost, že skladováním a následným zpracováním potravin dochází k rychlému úbytku kyseliny listové a to až o 35% z původního množství.
  • Druhý důvod, proč je množství kyseliny listové získané z potravy nedostatečné, je ten, že kyselina listová, která se vyskytuje v rostlinných a živočišných zdrojích, se v našem těle vstřebá asi jen z 50%. Proto, abychom získali potřebnou dávku kyseliny listové, museli bychom sníst mnohem větší množství ovoce a zeleniny než doporučených 400g.  
  • Třetím důvodem, proč nelze spoléhat jen na zdravou stravu, je fakt, že asi 12 % populace má sníženou aktivitu enzymu, který v játrech přeměňuje neaktivní kyselinu listovou na její aktivní formu. To zjednodušeně řečeno znamená, že jejich tělo nedokáže kyselinu listovou adekvátně přeměňovat a tím pádem jim v těle chybí. Tito lidé musí proto přijímat už aktivní formu kyseliny listové, což umožňují doplňky stravy. Potrava neobsahuje kyselinu listovou v aktivní formě.

Jistotou je proto kombinace pestré stravy s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny a suplementace pomocí potravinových doplňků. 

Jak velkou dávku kyseliny listové v těhotenství potřebuji?

  • Jako prevence vývojových vad u dětí se doporučuje ženám, které plánují otěhotnět, užívat 400 µg kyseliny listové denně.
  • V prvním trimestru se doporučuje dávku ještě zvýšit na 600 µg.
  • Ve 2. a 3. trimestru lze dávku opět snížit na 400 µg.

Kdy je nejlepší doba na to začít kyselinu listovou užívat?

  • Ideální je začít užívat kyselinu listovou už v období plánování těhotenství. Klíčová fáze vývoje nervové soustavy miminka probíhá kolem 2-3 týdne od početí. V této době ještě většina žen ani neví, že je těhotná. Kyselinu listovou můžete užívat po celou dobu těhotenství a následně v období kojení, kdy je důležitá pro tvorbu mateřského mléka.

Doplňky stravy s kyselinou listovou

  • Na trhu je celá řada doplňků stravy s obsahem kyseliny listové, které se mohou značně cenově lišit. Není tomu jen tak. Levnější produkty totiž většinou neobsahují kyselinu listovou v aktivní formě, takže pokud patříte mezi těch výše zmiňovaných 12 % populace, které si nedokáží kyselinu listovou v dostatečném množství přeměňovat, jsou pro vás tyto produkty zbytečné. 
  • O tom jak najít kvalitní doplněk stravy s kyselinou listovou pro těhotné ženy si budeme povídat v členské sekci, která bude už brzy v provozu :).